piątek, 3 stycznia 2014

"Dwanaście prac Herkulesa" - Agata Christie

Seria: Herkules Poirot
Tytuł: Dwanaście prac Herkulesa
Tytuł oryginalny: The Labours of Hercules
Autor: Agata Christie
Ilość stron: 317
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ocena: 7/10

Wiele rzeczy działo się ostatnio, ale kiedy w ręce wpadła mi książka Agaty Christie nie mogłam odłożyć jej na bok. Dwanaście prac Herkulesa przeczytałam w dwa wieczory. Uroczy zbiór opowiadań dostarczył mi nie lada zabawy i łamigłówek. 


Oto sławny detektyw, Herkules Poirot pragnie udać się na emeryturę. Zanim jednak to nastąpi postanawia, że podejmie się dwunastu zleceń, które nawiązywać będą do dwunastu prac jego mitycznego imiennika. W ciągu roku odszukał Lwa z Nemei, pokonał Hydrę lemejską, odszukał Łanię ceryntyjską, pojmał Dzika z Erymantu, oczyścił Stajnie Augiasza, wygnał Ptaki stymfalijskie, powstrzymał Byka kreteńskiego, okiełznał Klacze Diomedesa, zdobył Pas Hipolity, przepędził Stado Gerionesa, znalazł Jabłka Hesperyd i uprowadził Cerbera z Tartaru. Wszystko to oczywiście w przenośni, ale każda ze spraw, którą się zajmował, musiała nawiązywać do jednaj z Heraklesowych Prac. 

Herkules Poirot, bardzo specyficzny detektyw, jest jedną z moich ulubionych postaci zarówno w literaturze, jak i w filmie (grany przez Davida Suchet'a). Pedantyczny, niezwykle dokładny, pełen taktu i niezwykle pewny siebie Belg z mistrzowską precyzją wykonał wszystkie prace, których się podjął. Każda z nich była misternie przyszykowane przez niesamowitą autorkę, jaką jest Agata Christie. Dwanaście prac Herkulesa to kolejna jej książka, która pochłonęła mnie i oczarowała. 

Opowiadania są krótkie i zwięzłe, ale nie za krótkie. Mają w sobie to coś, co świadczy o mistrzostwie autorki i detektywa, który dedukując i działając rozwiązuje wszystkie sprawy. Pozostali bohaterowie również są bardzo realistyczni, a jednak nie sposób znaleźć wśród wielu postaci przewijających się przez te dwanaście opowiadań dwóch, które byłyby do siebie podobne. Opisy miejsc, rozmowy i reakcje ludzi są również naturalne. Przedstawiają świat, który możemy sobie wyobrazić i razem z bohaterami rozwiązać zagadkę. Polecam! : )

7 komentarzy:

 1. Mam w planach tę pisarkę w planach i bardzo chciałabym przeczytać jej cokolwiek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję zacząć od "I nie było już nikogo" - to świetna książka, nie związana z żadną serią :) jedna z lepszych Agaty Christie, które czytałam!

   Usuń
 2. nie poznałam książek tej pisarki, aczkolwiek jej twórczość cieszy się dobrymi opiniami czytelników więc mam w planie przeczytanie przynajmniej jednej pozycji tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wszystkie jej powieści mają w sobie coś : ) jeśli chcesz się zapoznać z jej twórczością proponuję zacząć od "I nie było już nikogo".

   Usuń
 3. Miałam ją jako lekturę szkolną i chyba to była jedna z najlepszych lektur szkolnych przez wszystkie lata mojego kształcenia się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chciałabym mieć takie lektury ; )

   Usuń
 4. To była moja pierwsza książka Christie, przeczytana dość dawno, nie czytałam jeszcze innych, ale póki co nie mam ku temu sposobności. Liczę, że szybko się nadarzy okazja, bo ta książka bardzo mi się podobała.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli udało Ci się znaleźć chwilkę czasu, po to, aby przeczytać powyższy tekst, proszę, znajdź drugą chwilkę, aby wyrazić swoją opinię na jego temat.
Dla mnie ważny jest KAŻDY komentarz, każda informacja o tym, że ktoś tu był, poznał moje myśli. I pozostawił po sobie ślad :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...