piątek, 1 lipca 2011

"Śmiertelna klątwa i inne opowiadania" - Agatha Christie

Tytuł: Śmiertelna klątwa i inne opowiadania
 Tytuł oryginalny: Miss Marple's Final Cases
 Autor: Agatha Christie
 Tłumaczenie: Agnieszka Bihl
 Rok wydania powieści: 1979
 Ilość stron: 106

Śmiertelna klątwa... to zbiór opowiadań zawierający osiem krótkich historii. W sześciu z nich osąd w sprawie wydaje panna Murple, jednak ostatnie dwie są wyjaśnione są bez jej pomocy. Każde opowiadanie jest inne, jak litery w alfabecie. Mamy więc do czynienia z morderstwem, poszukiwaniem "skarbu", kradzieżą, niewyjaśnioną historią sprzed lat, przywidzeniami, i tajemniczymi, nawiedzonymi staruszkami.

Zaczytałam się ostatnio w powieściach Christie, są świetne, a lektura Śmiertelnej klątwy... nie zajęła mi dużo czasu - dosłownie jeden wieczór. Czytało się  bardzo szybko i przyjemnie. Uwielbiam styl pisania Agathy Christie i jej niesamowite pomysły oraz stworzoną przez nią postać panny Marple. Nad rozwiązaniami niektórych zagadek policja i czytelnik głowi się długo, a mała, niepozorna Marple odgaduje prawdę już po krótkiej chwili. Zazwyczaj przypomina sobie historię jakiegoś dalekiego krewnego, który był podobny do ofiary czy sprawcy całego zamieszania i już za chwilę dokładnie wie co się stało.

Na ten króciutki zbiór składa się osiem historii: Azyl - historia morderstwa, Dziwny żart - opowieść o poszukiwaniu spadku schowanego przez starego wuja, Narzędzie zbrodni - o tym, jak niepozorna, mała rzecz może okazać się bardzo ważna dla sprawy, Śmiertelna klątwa - to opowiadanie o strachu, chciwości i zabójstwie, Idealna służąca - przedstawienie, które zostało idealnie wyreżyserowane oraz Opowiadanie panny Marple, czyli opowieść o nieuwadze i przebiegłej sztuczce. Są to sprawy, nad których rozwiązaniem trudziła się panna Marple. Oprócz tego mamy też dwie inne historie: Lalka krawcowej i Mroczne odbicie. Historie dość tajemnicze...

Polecam wszystkim wielbicielom kryminałów i twórczości Agathy Christie oraz tym, którzy mają mało czasu, lub potrzebują krótkiej książki dla rozluźnienia.

4 komentarze:

 1. Lubię Christie, więc przegapić tej lektury nie mogę:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię jej książki. Bardzo fajnie pisze, dlatego chętnie przeczytam jej kolejną książkę. Dodam ją do mojej kolekcji Agaty Christie;) Ja też zaczytałam się w jej powieścich.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. I intended to draft you that littlе bit of note so as to thank yοu
  οnce again for your ρleasing things you have proviԁed here.
  Thiѕ hаs been гeally pretty generοus of people lіke уou in giving extensively what most оf us сould possіbly
  have adѵertisеԁ foг an e bοok tο hеlρ
  with making some buckѕ for themselves, chiefly noω thаt you might
  have tried іt in the event уou cоnsiԁereԁ necеssary.
  The ѕuggestions also wοrked like the great way
  to bе ѕure that other people online have the idеntiсal eagernesѕ the same as my own
  to seе great deal more regarԁing this matter.

  I κnow there are lots оf more enjoyable times in the future
  for thoѕe who check out yоur website.

  my webpаgе :: baytreerestaurant.com

  OdpowiedzUsuń
 4. I'm writing to let you understand what a notable experience my daughter experienced browsing the blog. She mastered plenty of things, which included what it's like to possess
  a very effective helping heart to have most people quite
  simply know just exactly certain multifaceted topics.
  You actually exceeded visitors' expectations. Thanks for producing these effective, safe, edifying as well as fun thoughts on your topic to Kate.

  my web blog; vakantiesexverhalen

  OdpowiedzUsuń

Jeśli udało Ci się znaleźć chwilkę czasu, po to, aby przeczytać powyższy tekst, proszę, znajdź drugą chwilkę, aby wyrazić swoją opinię na jego temat.
Dla mnie ważny jest KAŻDY komentarz, każda informacja o tym, że ktoś tu był, poznał moje myśli. I pozostawił po sobie ślad :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...