poniedziałek, 31 stycznia 2011

Alfred Szklarski - "Tomek w krainie kangurów"


"Tomek w krainie kangurów" to książka napisana przez Alfreda Szklarskiego (1912-1992) wydana w roku 1957. Jest pierwszą z dziewięciu książek opowiadających o przygodach młodego Polaka - Tomka Wilmowskiego.

Akcja książki rozpoczyna się w 1902 r. Tomek ma 14 lat, jest synem rewolucjonisty wychowywanym przez rodzinę zmarłej matki - wujostwo Karskich. Jest uczniem jednego z warszawskich gimnazjów. Bardzo utalentowany i bystry chłopak po ojcu odziedziczył zamiłowanie do geografii i niechęć do caratu rosyjskiego. Jego życie płynie na tyle normalnie jak może płynąć nastoletniemu chłopcu. Jednak pewnego dnia odwiedza go tajemniczy gość, przyjaciel ojca, który zabiera Tomka do niego.

Ojciec Tomka oraz jego przyjaciele – Jan Smuga i bosman Tadeusz Nowicki – trudnią się łowieniem dzikich zwierząt do ogrodów zoologicznych. Wraz z nimi chłopiec wyrusza na swoją pierwszą wyprawę do Australii. Podczas podróży zawiązuje mocne więzi przyjaźni z bosmanem z Powiśla oraz z podróżnikiem Janem Smugą, którego pragnie we wszystkim naśladować. Nauczony przez Nowickiego strzela „między ślepia” cejlońskiemu tygrysowi, który po sztormie na morzu wydostał się z klatki i tym samym ratuje życie sobie i Smudze.

Tomek podczas wyprawy mężnieje i uczy się nowych umiejętności oraz poznaje zwyczaje rdzennych mieszkańców Australii. Zawiera również znajomość z Sally Allan – Australijką, która staje się jego przyjaciółką, a w późniejszym czasie żoną.
Śmieszny cytacik: "Jaki tam znowu cyklon - roześmiał się bosman. - Wielorybszczaki bujają się na sznurze opasującym dookoła Ziemię dla oznaczenia równika i rozhuśtały całe morze, to wszystko."
Książka zawiera ciekawe opisy przyrody, geografii i zwyczajów rdzennych mieszkańców Australii. Oprócz tego fantastyczne przygody Tomka mogą być odskocznią od spraw, które nas męczą. Czytając „Tomka w krainie kangurów” łatwo możemy przyswoić sobie wiedzę o Australii – ciekawostki i osobliwości tego najpóźniej odkrytego kontynentu.

Streszczenie i opracowanie:   http://tomek-w-krainie-kangurow.streszczenia.pl/

Polecam :D

2 komentarze:

Jeśli udało Ci się znaleźć chwilkę czasu, po to, aby przeczytać powyższy tekst, proszę, znajdź drugą chwilkę, aby wyrazić swoją opinię na jego temat.
Dla mnie ważny jest KAŻDY komentarz, każda informacja o tym, że ktoś tu był, poznał moje myśli. I pozostawił po sobie ślad :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...